Glastonbury Festival 2009 line-up revealed

...the most eagerly anticipated bill of the year is here!

Glastonbury Festival 2009 line-up revealed

Photographer: jon cox25 May 2009

As previously reported Neil Young, Bruce Springsteen and Blur are set to headline the Pyramid Stage over the weekend with spots for Kasabian, Lily Allen, Franz Ferdinand and The Specials across the event’s many stages as well.

Check out our initial thoughts about the programme here.

So without further ado, here’s the full line-up:

Pyramid Stage

Friday 26 June
Neil Young
The Specials
Lily Allen
Fleet Foxes
Special Guests
Regina Spektor
Gabrielle Cilmi
Bjorn Again

Saturday 27 June
Bruce Springsteen And The E-Street Band
Kasabian
Crosby, Stills And Nash
Dizzee Rascal
Spinal Tap
Eagles OF Death Metal
Tinariwen
VV Brown


Sunday 28 June
Blur
Nick Cave And The Bad Seeds
Madness
Tom Jones
Amadou And Mariam
Tony Christie
Status Quo
Easy Star All Stars

Other Stage

Friday 26 June
Bloc Party
The Ting Tings
Lady GaGa
White Lies
The View
The Maccabees
The Rakes
The Whip
Mr Hudson


Saturday 27 June
Franz Ferdinand
Pendulum
Maximo Park
Paolo Nutini
Peter Doherty
The Script
Jason Mraz
Metric
Peter, Bjorn And John
Broken Family Band

Sunday 28 June
The Prodigy
Glasvegas
Bon Iver
Bat For Lashes
Yeah Yeah Yeahs
Enter Shikari
Brand New
Art Brut
The Boxer Rebellion
In Case Of Fire


Jazz World Stage

Friday 26 June
Q-Tip
The Streets
Steel Pulse
Lamb
Hot 8 Brass Band
Stephanie McKay


Saturday 27 June
Playing For Change
Baaba Maal
Lonnie Liston Smith
Jamie Cullum
Rokia Traore
Erik Truffaaz


Sunday 28 June
Black Eyed Peas
Manu Dibango
Roots Manuva
Khaled
Orquesta Aragon
Linda Lewis


Acoustic Stage

Friday 26 June
Ray Davies
Fairport Convention
Jason Mraz
Scott Matthews
No Crows
Hugh Cornwall
Ben Taylor
Sean Taylor
Alyssa Bonagura
John Smith

Saturday 27 June
Kilfenorca Ceili Band
Tindersticks
Newton Faulkner
Lisa Hannigan
Gary Louris And Mark Olson
Lunasa
Bap Kennedy
Hope And Social
Stornoway
Cora Smyth Band


Sunday 28 June
Georgie Fame
Roger McQuinn
Sharon Corr
London Community Gospel Choir
Beth Rowley
Imelda May
Penguin Cafe Orchestra
Kate Walsh
Martin Harley Band
Lucy Wainwright Roche


East Dance

Friday 26 June
David Guetta
Freeland
Layo And Bushwacka!
Easy All Stars
Mark Iration
Iration Steppas FTRG
Dreadzone
Tom Middleton
The Egg
Paul Woolford
Pama International


Saturday 27 June
2 Many DJs
Deadmau5
Pete Tong
La Roux
Wiley
Tinchy Stryder
Eric Prydz
Heartbreak
We Have Band


Sunday 28 June
Calvin Harris
Mr Scruff
VV Brown
Rob da Bank
Frankmusik
Wonky Pop DJs
Kissy Sell OUt
Wonky Pop DJs
Ou Est Le Swimming Pool


West Dance

Friday 26 June
Erol Alkan
Crookers
The Whip
Annie Mac
Skream And Benga
Who Made Who
Joe Goddard (Hot Chip)
Deepgroove
Nathan Detroit


Saturday 27 June
Josh Wink
DJ Yoda
DJ Food
The Qemists
Timo Mass
Japanese Popstars
Hudson Mohawke
Napt
Emperors Machine
Jam The Channel

Sunday 28 June
Peaches
Jodie Harsh
Beat Torrent
Freq Nasty
Dirty Vegas
Quiver
Filthy Dukes
Don Diablo
Goldfish
Stuart Wilkinson
Transformer


The Park

Friday 26 June
Animal Collective
The Horrors
Noah And The Whale
Special Guests
Emiliana Torrini
Special Guests
James Hunter
Golden Silvers
Bishi
Lay Low

Saturday 27 June
Bon Iver
M Ward
Special Guests
Shlomo And Guests
Horace Andy
Easy Star All Stars
The Memory Band
Bombay Bicycle Club
The Low Anthem
First Aid Kit


Sunday 28 June
Sean Kuti And Fela's Egypt 80
Cold War Kids
Tunng And Tinariwen
Alela Diane
Terry Reid
The Rockingbirds
Alberta Cross
Chief
Micachu And The Shapes
Wateraid Choir


Avalon Stage

Friday 26 June
The Blockheads
British Sea Power
Orkestra Del Sol
Michael McGoldrick
Iain Fletcher And Andy Dinan
The Puppini Sisters
3 Daft Monkeys
Baskery
The Mandibles


Saturday 27 June
The Wonder Stuff
Edward II
Eliza Carthy
Badly Drawn Boy
Solas
The King Blues
The Lancashire Hotpots
Wheeler Street
The Martin Harley Band


Sunday 28 June
Peatbog Fairies
Seth Lakeman
Dodgy
Will Young
Teddy Thompson
The Mummers
The Destroyers
6 Day Riot
Stornoway


The Glade

Friday 26 June
Tom Real
Beardyman And The Bays
James Monro
Banco De Gaia
Pathaan
Outmode
Mim Suleiman
Clive Craske


Saturday 27 June
Stereo MCs
Stanton Warriors
DJ Fresh
Dub Pistols
Don Letts
Dr Meaker
Tayo
Rusko
Sancho Panza
Nairobi
Jinx


Sunday 28 June
Gong
Steve Hillage Band
Eat Static
Richard 'Kid' Strange And The Party
2nd Class Citizen
Back To The Planet
3 Daft Monkeys
Hybrid Cinematic Set
Breakfast with Howard Marks


Queen's Head

Thursday 25 June
Smash n' Grab
Metronomy
Kap Bambino
Ebony Bones
Golden Silvers
Alessi's Ark
Liz Green
The Gentle Good
Charlene Soraia
Stornoway
We Have Band
Maximo Park


Friday 26 June
Glitterati
Jason Mraz
The Big Pink
The Rakes
Rumble Strips
The Virgins
Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
Tommy Sparks
The Low Anthem
Team Waterpolo
Hope And Social
Dead Like Harry
Yr Ods
City Stereo
The Mojo Fins
Maura Kincaid
The Slips
Sub Universe


Saturday 27 June
Guilty Pleasures
Dan Black
The King Blues
The Shortwave Set
Special Guests
The Wombats
Official Secrets Act
Noah And The Whale
Emmy The Great
Broken Records
Special Guests
Peggy Sue And The Pirates
Marina And The Diamonds
Theoretical Girls
Blue Roses


Sunday 28 June
Motown 50th Birthday
Robyn Hitchcock
The Aliens
The Magic Numbers
Bombay Bicycle Club
Joe Gideon And The Sharks
Vagabond
Joe Lean And The Jing Jang Jong
Fight Like Apes
The Capitol Years
Soft Toy Emergency
Priscilla Ahn
Jersey Budd
Two Door Cinema Club
Major Major

Comments

Hide Search Results

Festival Search



Real Time Web Analytics