Rumour Mill


South By Southwest 2008 (SXSW) – Music, Films and Interactive lineup

07 Mar 2008 - 16 Mar 2008

Austin, Texas, USA

Line-up

  • Unspecified Stage
    • The Cribs
    • Dokkebi Q
    • Mala Rodriguez
    • R.E.M.
    • Kim Hiorthoy
    • Lindstrom
    • Tussle
    • Bjorn Torske
    • ARP
    • KXP
    • The Kills
    • White Williams
    • Lightspeed Champion
    • Sons & Daughters
    • These New Puritans
    • My Morning Jacket
    • Vampire Weekend
    • Daniel Lanois
    • Tech N9ne
    • My Brightest Diamond
    • Bun B
    • The Black Keys
    • Joe Lean and the Jing Jang Jong
    • Nortec
    • Barbara Mason
    • Uffie
    • Pato Banton
    • Ralph 'Soul' Lawson
    • Devotchka
    • Panda
    • Robyn
    • MGMT
    • SIA
    • Trash Fashion
    • Dolly Parton
  • Speakers
    • Lou Reed
Friday
  • Unspecified Stage
    • Van Morrison
Wednesday
  • Emo's Annex
    • The Lemonheads
    • Grand Ole Party
    • The Von Bondies
    • Pretty and Nice
    • Dazzling King Solomon Band
    • Casket Salesmen
  • 18th Floor at Hilton Garden Inn
    • Johnette NApolitano
    • Bob Lind
    • John P. Strohm
    • Alina Simone
    • Jeremy Fisher
    • Eric Hutchinson
  • The Ale House
    • Two Dollar Bash
    • Matt Caldwell
    • Greta Gaines
    • Jeff Hughes and Chaparral
    • Eric Hisaw
    • Matt King
  • Antone's
    • Simian Mobile Disco
    • The Kills
    • Sons & Daughters
    • Lightspeed Champion
    • These New Puritans
    • White Williams
  • Austin Music Hall
    • Okkervil River feat Roky Erickson
    • Gary Clark Jr
    • The Judy's
    • Roy Head and The Westside Horns
    • Walter Hyatt Tribute
  • Barcelona
    • Rezound
    • NInjasonik
    • Caps And Jones
    • Eliot Lipp
    • Dr Delay
    • DJ Sun
  • BD Riley's
    • Corto Maltese
    • Bo Pepper
    • Capsula
    • Pinstripe
    • Wolfkin
    • Jet Lag
  • Beauty Bar
    • Awesome Cool Dudes
    • Car Stereo
    • Faceless Werewolves
    • Corn Mo and the .357 Lover
    • Foot Patrol
  • Beauty Bar Backyard
    • Foreign Born
    • Willowz
    • The Deadly Syndrome
    • Pony Up
    • Fluokids DJs
    • Ghosthustler
  • Blind Pig Rooftop
    • Suffrajett
    • Middle Class Rut
    • MINK
    • Minke Music
    • The Weather Underground
    • Sounds Under Radio
  • Bourbon Rocks
    • Ancestors
    • Witch
    • Earthless
    • Hopewell
    • Graveyard
    • Kalashnikov
  • Bourbon Rocks Patio
    • Shwayze
    • The Black Angels
    • Eastern Conference Champions
    • Meriwether
    • Moke
    • Lily Electric
  • Buffalo Billiards
    • The Duke Spirit
    • The Ting Tings
    • Division Day
    • Salt and Samovar
    • Goldspot
    • Jesca Hoop
  • Cedar Door
    • Bo Bice
    • The Parlor Mob
    • God Fires Man
    • Tyler Read
  • Central Presbyteruan Church
    • Ola Podrida
    • David Karsten Daniels
    • Bowerbirds
    • Peter and The Wolf
    • Zookeeper
    • Brandon Jenkins
  • Club 115
    • Honey Claws
    • Home Video
    • Gentleman Auction House
    • Faux Fox
    • Petaphysics
    • Mostly Bears
  • Club de Ville
    • Shearwater
    • Martha Wainwright
    • Kaki King
    • Jeffery Lewis and the Jitters
    • Deer Tick
    • A.A. Bondy
  • Continental Club
    • David Garza
    • Girl In A Coma
    • Maneja Beto
    • Ceci Bastida
    • Monte Negro
    • Elis Paprika
    • DJ Pajaro
  • Copa
    • Dorian
    • Monareto
    • O Quarto das Cinzas
    • Intuitive Music Orchestra
    • Navruz
    • Cassius Khan
    • 1001 Nights Orchestra
  • Creekside EMC
    • Wild Sweet Orange
    • Harley Poe
    • Everthus the Deadbeats
    • 43 Songs About 43 Presidencies
    • Marla Hansen
  • Dirty Dog Bar
    • Oh Juliet
    • Johnny Foreigner
    • The Happy Hollows
    • The Constellations
    • Bad Veins
    • Abigail Warchild
    • Voxhaul Broadcast
  • Elysium
    • Shootin' Pains
    • The Dicks
    • The Slits
    • The Reaction
    • This Bike Is A Pipe Bomb
    • Shellshag
    • Tulsa
    • Kreamy 'Letric Santa
    • Songs For Moms
  • Emo's IV Lounge
    • The Blow
    • Kimya Dawson
    • Saturday Looks Good To Me
    • Mahjongg
    • Jeremy Jay
    • Karl Blau
  • Emo's Jr
    • Jimmy Joe Roche's Ultimate Reality
    • Dan Deacon
    • Wizardzz
    • Black Pus
    • Japanther
    • Meneguar
    • Free Blood
    • Extreme Animals
    • Paper Rad
  • Emo's Main Room
    • The Black Keys
    • Autolux
    • Be Your Own Pet
    • Delta Spirit
    • Longwave
    • Black Joe Lewis and the Honey Bears
  • Esther's Follies
    • Paul Kelly
    • Tristan Prettyman
    • The Nightwatchman
    • Kim Taylor
    • George Stanford
  • Fado Patio
    • Daniel Francis Doyle
    • Triplewide
    • Sally Crewe and the Sudden Moves
  • Flamingo Cantina
    • The Aggrolites
    • Kush and Jah Bloodfiyah Angels
    • Inner Visions
    • Jah Sun
    • FREE Sol
  • Friends
    • Centro-Matic
    • Southeast Engine
    • Halleujah The Hills
    • The Low Lows
    • RadioRadio
    • Pleasant Grove
  • Fuze
    • Bun B
    • Mddl Fngz
    • Hezeleo
    • XVII
    • Bido and Toe
    • Bankroll Jones
    • Charlie Boy
    • Gerald G
    • Public Offenders
    • Slykat
    • The Circle G's
    • DJ Rapid Ric
  • Habana Annex
    • The Band Of Heathens
    • The Dexateens
    • Grady
    • Band Of Thieves
    • Phantom Limb
    • The Lifters
  • Habana Annex Backyard
    • Buckshot
    • Sean Price
    • Guilty Simpson
    • Percee P
    • Kidz In The Hall
    • DJ Rhettmatic
  • Habana Calle 6
    • Parts and Labor
    • Gowns
    • Estatic Sunshine
    • Pterodactyl
    • Shooting Spires
    • These Are Powers
    • Best Fwends
  • Habana Calle 6 Patio
    • Cadence Weapon
    • The Acorn
    • The Russian Futurists
    • Woodhands
    • The Cansecos
    • Laura Barrett
  • The Hideout
    • Trespassers Williams
    • Ringo Deathstarr
    • The Sleepover Disaster
    • Scary Mansion
    • Hecuba
    • The Optimysticals
  • Karma Lounge
    • The Tough Alliance
    • Cut Copy
    • The Bang Gang Deejays
    • The Black Ghosts
    • DJ Remy Mac
  • Lamberts
    • The Mirrors
    • Golden Boys
    • Hank IV
    • Demon's Claws
    • Television Ghost
    • Stanton Meadowdale
  • Lamberts Patio
    • El Jesus De Magico
    • Tommy Jay/Mike Rep
    • Guinea Worms
    • Necropolis
    • The Unholy Two
    • Night Of Pleasure
  • Latitude 30
    • Jam Session
    • Alabama 3
    • Hey Negrita
    • Kitty Daisy & Lewis
    • The Young Republic
    • The Barker Band
  • La Zona Rosa
    • Simian Mobile Disco
    • Yeasayer
    • Times New Viking
    • DJ Dave P
    • Van Morrison
  • Light Bar
    • Mr Lewis and the Funeral 5
    • The Yuppie Pricks
    • The Clutters
    • Tiger! Tiger!
    • We Were The States
    • The Service Industry
  • Maggie Mae's
    • TAB The Band
    • Tiny Animals
    • Femurs
    • Wax Fang
    • Zykos
    • Devon Williams
  • Maggie Mae's Gibson Room
    • Megafaun
    • Tacks, the Boy Disaster
    • Pattern Is Movement
    • Nick Butcher
  • Maggie Mae's Rooftop
    • Bon Ivor
    • Frightened Rabbit
    • Peel
    • Delorean
    • Hysterics
    • Day For Night
  • Mohawk
    • Children
    • Tyvek
    • The Mae Shi
    • Kirsten Ketsjer
    • Air Waves
    • Crystal Stilts
  • Mohawk Patio
    • The Big Sleep
    • The Dodos
    • The Plastic Constellations
    • Fatal Flying Guilloteens
    • Call Me Lightning
  • Molotov Lounge
    • HEAVy
    • Karina Nistal
    • IB3
    • The Bamaz
    • Lady Lux
    • Jennifer Johns
    • Choklate
  • Momo's
    • Dan Dyer
    • Doug Walker
    • Tammany Hall Machine
    • Jen Lane
    • Kate Bradley/The Goodbye Horses
    • Red Leaves
  • Ninety Proof Lounge
    • November
    • Delorentos
    • Aberfeldy
    • The Jane Shermans
    • LUCA
    • Erin McCarley
  • Opal Divine's Freehouse
    • Fobia
    • Sussie 4
    • Los Dynamite
    • Kanko
    • Descartes A Kant
    • Le Baron
    • Satin Dolls
  • Pangaea
    • The Felice Brothers
    • Blue Mountain
    • Daniel Lanois
    • Bonnie Bramlett
    • Bruce Robison
  • The Parish
    • Foreign Islands
    • Does It Offend You, Yeah?
    • Walter Meego
    • Peter Moren
    • Wild Light
    • Zambri
  • Prague
    • Ralph Myers
    • Capitol K
    • The Ironweed Project
    • Kid Beyond
    • Freezepop
  • Red 7
    • At All Cost
    • Will To Live
    • Bitter End
    • The Jonbenet
    • Iron Age
    • Career Criminal
    • Blunt Force Trauma
  • Red 7 Patio
    • Blackholicus
    • Cancer Bats
    • Set Aflame
    • Thunderlip
    • Colossus
    • Evil Bebos
  • Red Eyed Fly
    • Naked Raygun
    • Dub Trio
    • Camp X-Ray
    • The Playing Favorites
    • When Dinosaurs Ruled The Earth
    • The Bad Rackets
  • The Rio
    • 17 Hippies
    • White Ghost Shivers
    • Charanga Cakewalk
    • Rupa and the April Fishes
    • Afenginn
    • Maki Rinka
  • Room 710
    • Gorch Fock
    • Lozen
    • Lick Lick
    • Good Times Crisis Band
    • MegaZilla
    • The Snake Trap
    • The Little Bicycles
  • Scoot Inn
    • Apsci
    • Money Waters
    • Maggie Horn
  • SESAC Day Stage Cafe Austin Convention Center
    • Saul Williams
    • Ra Ra Riot
    • Akron Family
    • A Place To Bury Strangers
    • The Noisettes
    • Planning to Rock
    • Mala Rodriguez
    • O Quarto das Cinzas
    • Robert Gomez
    • Cassettes Won't Listen
    • David Dondero
    • Bisc1
  • Smokin' Music
    • Gravenhurst
    • Ben's Brother
    • The Law
    • Ed Harcourt
    • Carlis Star
    • The Story Of
  • Soho Lounge
    • Child Bite
    • The Hard Lessons
    • Great Lakes Myth Society
    • Chris Bathgate
    • Canada
    • The Cotton Jones Basket Ride
    • Frontier Ruckus
  • Spiro's
    • Dark Meat
    • Elf Power
    • Nana Grizol
    • Geoff Reacher
    • Madeline
    • The Chocolate Horse
  • Spiro's Ampitheater
    • Von Iva
    • Young Heart Attack
    • Electric Touch
    • Dirty Sweet
    • Teenage Bottlerocket
    • The Feds
  • St David's Church
    • mom
    • Balmorhea
    • Fionn O Lochlainn
    • So Percussion
    • Eddie Whalen
    • SOLI Chamber Ensemble
    • Michelle Schumann and Austin Chamber Music Center
    • Steve Reich
  • Stephen F's Bar
    • Ana Egge
    • Alex Khoury
    • AM
    • The Rodeo
    • Malcolm Holcombe
    • Ford Turrell
  • Stubb's
    • R.E.M.
    • Dead Confederate
    • Papercranes
    • Jonathan Rice
    • Summerbirds In The Cellar
  • The Bat Bar
    • Earlimart
  • The Lone Star Lounge
    • Daryl Hall
  • The Tap Room At Six
    • Copter
    • Trash Fashion
    • The Big Bang
    • Deluka
    • Swampmeat
  • The Thirsty Nickel
    • Kim Hoirthoy
    • Lindstrom
    • Diskjokke
    • Bjorn Torske
    • Sunburned Hand Of The Man
    • ARP
  • The Velveeta Room
    • Silje Nes
    • Ali Eskandarian
    • Katie Stuckey
    • Dan Mangan
    • Catherine Mangan
    • Lorrie Matheson
  • Vice
    • Saul Williams
    • The Noisettes
    • Earl Greyhound
    • Game Rebellion
    • The Exit
    • Afrobots
    • The Thirst
  • Victorian Room at The Driskill
    • Jon Foreman
    • Kevin Devine
    • Holly Conlan
    • Kim Fontaine
    • Rodney Fisher
    • Cliff Brown Jr
  • Volume
    • Gram Rabbit
    • To Live And Die In LA
    • Spottiswoode and his Enemies
    • Chester French
    • The Red Romance
    • Oliver Future
  • Wave
    • Die! Die! Die!
    • The Oaks
    • Steve Smith
    • Kate Tucker and the Sons Of Sweden
    • Freddie Stevenson
    • Saint Bernadette
  • Wave Rooftop
    • Parkas
    • Sylvie
    • The Details
    • Marianas Trench
    • Beasts and Superbeasts
    • Birds Of Wales
Thursday
  • BBC Introducing Stage
    • MGMT
    • I Was A Cub Scout
    • Florence & The Machine
    • Wild Light
    • The Pan I Am
  • 18th Floor at Hilton Garden Inn
    • The Drams
    • Old Man River
    • Kaki King
    • Sonya Kitchell
    • Brendan James
    • Rufus Cappadocia
  • The Ale House
    • Supagroup
    • Scott H. Biram
    • Liam Finn
    • The Wilders
    • The Heavenly States
    • Eleni Mandell
  • Antone's
    • Marcia Bell
    • James McMurtry
    • Buddy Miller
    • Joe Ely
    • Mike Farris
    • Amy Lavere
  • Austin Music Hall
    • My Morning Jacket
    • Yo la Tengo
    • The Whigs
  • Barcelona
    • Roam Elsewhere
    • Flying Lotus
    • The Gaslamp Killer
    • Diplo
    • Free The Robots
    • Nosaj Thing
    • DJ Pube$
    • Shepard Fairey
  • BD Riley's
    • Darker My Love
    • Simply Saucer
    • The s.i.g.e.t
    • Mona De Bo
    • The Right Ons
    • Horse and Donkey
  • Beauty Bar
    • Ocelot
    • Mixhell
    • The Toxic Avenger
    • HEARTSREVOLUTION
    • Franki Chan
    • Juiceboxxx
    • Roxy Cottontail
    • Guns N'Bombs
  • Beauty Bar Backyard
    • Boys Noize
    • Shout Out Out Out Out
    • Totally Michael
    • Working For A Nuclear Free City
    • Thieves Like Us
    • Acud Girls
  • Blind Pig Rooftop
    • Hot Little Rocket
    • Ultimate Power Duo
    • The Blood Lines
    • Geronimo
    • Let's Go To War
  • Bourbon Rocks
    • The BoDeans
    • Syd Straw
    • Patrica Vonne
    • San Saba County
    • Wussy
    • Li'l Cap'n Travis
  • Bourbon Rocks Patio
    • Big Red Rooster
    • How's Your News?
    • Activator
    • YB
    • Hong Kong Blood Opera
  • Buffalo Billiards
    • Tommy Guerro
    • Curumin
    • Money Mark
    • Pigeon John
    • Taylor McFerrin
    • Dokkebi Q
    • DJ Jester and the Filipino Fist
  • Auditorium Shores Stage
    • Spoon
    • Del The Funky Homosapien
    • Grupo Fantasma

Advertisement: